Akční kamera Rollei Actioncam 430: Výborné parametry za lákavou cenu

Nabídka akčních kamer se za posledních několik let opravdu masivně rozšířila. Ještě před nedávnem bylo na trhu jen pár modelů, jejichž cenovka běžně atakovala a překračovala hranici 10 000 Kč. Situace v dnešní době je naštěstí o poznání lepší. Akční kamery nabízí hned celá řada jak nových, tak i zavedených výrobců. Ceny nejlevnějších kousků začínají již pod hranicí 1 000 Kč, tak že si akční kameru může dovolit opravdu každý.

V dnešním testu se zaměříme na kamerku Rollei Actioncam 430. Při pohledu na parametry je zřejmé, že se jedná o velmi zajímavý kousek, který navíc nezruinuje vaši peněženku. Jeho cena je totiž stanovena na 6 990 Kč. Vyplatí se tato novinka, nebo je lepší si připlatit za osvědčené GoPro? Odpověď na tuto otázku vám dá dnešní recenze.

Balení

Jak je u podobných kamer dobrým zvykem, součástí balení je poměrně bohaté příslušenství. V tomto případě kromě kamery dostanete ochranné pouzdro, které je vodotěsné až do hloubky 40 metrů včetně náhradních zadních dvířek a několik držáků. Jediné, co postrádám, je držák na řídítka, který by někteří uživatelé jistě přivítali. Na druhou stranu, kamera je kompatibilní s úchyty a držáky určenými pro modely značek GoPro, Lamax, Niceboy, SJCAM a dalších, takže se sháněním nového příslušenství nebudete mít žádné potíže. U dodávaných držáků se mi líbí jednoduchá pojistka, která zabraňuje jejich nechtěnému uvolnění. Maličkost, která ovšem potěší.

dsc_0671

Příjemným bonusem v balení je dálkové ovládání. To má dosah až 10 metrů a obsahuje dvě tlačítka – pro pořízení snímků a pro spuštění a zastavení nahrávání. K ovladači je také navíc přiložen řemínek, díky kterému jej můžete snadno připevnit na zápěstí.

Představení

Rollei Actioncam 430 měří 59 × 41 × 21 mm a váží 66 gramů. Tělo je sice kompletně vyrobené z plastu, ale je pevné a vypadá, že vydrží i hrubší zacházení. V případě použití v náročných podmínkách se stejně počítá s umístěným kamery do ochranného pouzdra.

dsc_0673

Zadní straně kamery dominuje 2palcový displej s rozlišením 320 × 240 pixelů. Rozlišení není špatné, horší je to však s pozorovacími úhly a neoslní ani barevné podání. Je však nutné si uvědomit, že displej slouží primárně pro nastavení parametrů videa a kontrolu snímané scény, a ne pro prohlížení pořízených záznamů (byť to kamera umožňuje). Pro tyto účely je tak displej bohatě dostačující.

Konektory microUSB a microHDMI jsou umístěny na levém boku kamery. V jejich blízkosti je také umístěn slot pro paměťovou kartu formátu microSD, jejíž kapacita může být až 64 GB. Tlačítko umístěné na opačném boku kamery slouží pro aktivaci bezdrátové sítě Wi-Fi, prostřednictvím které lze kameru dálkově ovládat smartphonem.

dsc_0674

Vrchní strana je domovem oranžového tlačítka, které slouží jako spoušť. Pod dvířky na spodku se ukrývá výměnný akumulátor s kapacitou 1050 mAh.

Dostáváme se k nejzajímavější části kamery, kterou je předek. Kromě čočky s úhlem záběru až 170 stupňů a tlačítka Power, se zde totiž nachází sekundární displej. Tentokrát se jedná o panel typu OLED. Tento displej slouží pro zobrazování informací jako je aktuální zvolený režim, zbývající paměť, stav akumulátoru nebo třeba čas aktuálního záznamu.

dsc_0680 dsc_0681 dsc_0682

Primární displej se po nastaveném čase vypne, aby zbytečně nesnižoval výdrž akumulátoru, ale sekundární OLED displej je aktivní po celou dobu záznamu. Neustále tak máte přehled o tom, zda vám nedochází místo na paměťové kartě, nebo zda nepotřebujete dobít akumulátor. Jednoduchá věc, která se ovšem mně osobně velmi líbí a byl jsem z ní nadšen.

Kvalita záznamu a uživatelské zkušenosti

Před hodnocením kvality záznamu se nejprve zaměřím na parametry, kterými se kamera chlubí. Rollei Actioncam 430 zvládá pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K (3840 × 2160 pixelů) při frekvenci 30 snímků za sekundu. Jedná se opravdu o nativní rozlišení, a ne o interpolaci z FullHD, jako je tomu i jiných levnější kamer.

dsc_0678

Pokud se spokojíte s 2K rozlišením (2560 × 1440 pixelů) můžete natáčet s frekvencí až 60 snímků za sekundu a ve stále dostatečném FullHD (1920 × 1080 pixelů) až 120 snímků za sekundu. Pro milovníky zpomalených záběrů je dokonce k dispozici mód, kdy kamera zaznamená až 200 FPS. Rozlišení je v tomto případě ovšem pouze HD, tedy 1280 × 720 pixelů.

Kvalita záznamu mě opravdu mile překvapila. Líbila se mi celková ostrost i kvalita vykreslení detailů po téměř celé ploše. Trochu horší to bylo v rozích obrazu, ale tímto problémem trpí snad všechny akční kamery. Co mě příliš nepotěšilo bylo barevné podání. Jak je vidět v testovacím videu, barvy jsou poněkud mdlé a nevýrazné. Naštěstí se nejedná o nic hrozného a při postprodukci lze barevné podání velmi jednoduše vylepšit. Podobné je to také u fotografií, které zvládá Actioncam 430 pořizovat v maximálním rozlišení 12 megapixelů.

Někomu by se mohlo zdát rozlišení 4K na dnešní dobu stále zbytečným luxusem, ale například televizory s tímto rozlišením jsou již běžně dostupné. Vyšší rozlišení se navíc může hodit v případě, kdy chcete ze záznamu použít pouze určitý výřez.

S kvalitou záznamu jsem byl tedy opravdu velmi spokojený. Horší to je ovšem s odladěností firmwaru. Kamera disponuje sice českým rozhraním (slovenština chybí), ale v některých místech je překlad nesmyslný a musel jsem chvíli přemýšlet, co by mohla daná funkce znamenat.

Špatnou zprávu mám také pro příznivce timelapse videí. Ty je možné vytvářet pouze prostřednictvím fotografií pořizovaných ve smyčce ve zvoleném intervalu. To ovšem není hlavní problém. Na ten jsem narazil až v momentě, kdy jsem chtěl Actioncam 430 připojit k napájení. Kamera totiž neumožňuje pořizovat jakékoliv videa při nabíjení akumulátoru. Ne, že by byla výdrž špatná – při záznamu FullHD videa uvádí výrobce až 90 minut provozu, ale v případě timelapse videí se bez externího napájení zkrátka neobejdete. Věřím, že se jedná pouze o chybu současné verze firmwaru a že ji výrobce v některé z budoucích aktualizací odstraní.

Závěr

Na Rollei Actioncam 430 jsem se opravdu těšil. Byl jsem zvědavý především na záznam v rozlišení 4K, na sekundární displej a líbila se mi také příznivá cena. Novinka splnila všechny mé představy. Jediné, z čeho jsem nebyl příliš nadšený, byl nedoladěný firmware. Doufám, že se výrobci podaří tento nedostatek velmi rychle odstranit a nabídne brzy aktualizaci, která vše napraví.

dsc_0675

Actioncam 430 bych doporučil uživatelům, kteří požadují kvalitní záznam ve vysokém rozlišení a nechce se jim utrácet za drahé modely od GoPro. Rollei zkrátka vsadilo na poměr cena / výkon a tento krok se ukázal být výbornou volbou.

 

+ Kvalitní zpracování

+ Poměr cena / výkon

+ Sekundární displej

– Nedoladěný firmware

 

678px-rollei-logo-svg

 

Za poskytnutí vzorku na recenzi děkuji společnosti Rollei.