Apple iPhone 7: Nové vylepšení i nedostatky

Apple iPhone patří k nejrozšířenějším smartphonům na světě. Fanoušci společnosti s nakousnutým jablkem ve znaku se letos patrně nejvíce těšili na 7. září. V tento den totiž Apple představil dva nové smartphony s označením iPhone 7 a iPhone 7 Plus.

Už podle uniklých informací bylo jasné, že ani letos se výrazných změn nedočkáme. Po konstrukční stránce se změnila zadní strana, kde jsou jinak řešeny plastové předěly antén a také výrobce nahradil mechanické tlačítko Home dotykovým senzorem. Největší novinkou je odolnost vůči vodě a prachu (certifikace IP67). Za tento počin si zaslouží výrobce pochvalu, byť se nejedná o nic nového. Už několik let nabízí stejnou přednost také některé smartphony od Sony a letos na jaře se přidal i Samsung se svými modely Galaxy S7 (edge).

apple-iphone7-matblk-2up

iPhone 7 se dočkal nového čipsetu, které nabízí zase o kus vyšší výkon než předchůdce. Zároveň by měl být také úsporný, takže by měla novinka nabídnout vyšší výdrž. Co je pro mě trochu nepochopitelné, je zachování rozlišení displejů. 326 ppi v případě menšího modelu je na high-endový kousek už poměrně málo.

Výrobce konečně zrušil variantu s 16GB vnitřním úložištěm a minimem je nyní 32 GB. Je až s podivem, že se Apple k tomuto kroku neodhodlal již dříve. 32 GB bez slotu na paměťovou kartu je opravdu minimum pro používání telefonu bez větších omezení.

plus_camera_mechanics_large

Vylepšení se dočkal i fotoaparát. Ten je nyní vybaven optickou stabilizací, která se bude podílet na jistě kvalitních snímcích. Větší iPhone 7 Plus je dokonce vybaven duálním fotoaparátem. V souboji o krále fotomobilů nám tak přibyli dva noví kandidáti.

Lightning musí stačit na všechno

Asi nejvíce diskutovanou a zároveň kritizovanou novinkou, je absence 3,5mm konektoru jack pro připojení sluchátek. Ano, v dnešní době je již na trhu několik bezdrátových sluchátek, které se připojují prostřednictvím Bluetooth (jedny má nově také Apple), ale myslím si, že toho není dobrý krok. Pochopení bych měl třeba v případě, kdy by 3,5mm jack bránil ztenčení těla. To má ovšem stejnou tloušťku jako předchozí generace.

14199229_10154355589936675_4095622392166164958_n

Pokud neholdujete bezdrátovým sluchátkům, můžete využít i drátová. A to buď některá přímo určená pro konektor Lightning, nebo využijete redukci na 3,5mm jack dodávanou v základním balení. Mě osobně toto řešení přijde jako krokem zpět – redukci pro připojení sluchátek jsem musel používat v době, kdy jsem vlastnil HTC Touch Viva a ještě teď si vzpomínám, jak mě to štvalo. Pokud chcete navíc poslouchat hudbu a zároveň telefon nabíjet, musíte přikoupit jinou redukci. Jednu nabízí například Belkin za zhruba 1100 Kč.

Jediné, za co si Apple zaslouží pochvalu, jsou stereoreproduktory. Ani ty ovšem nejsou mezi smartphony raritou a konkurence je již nějaký čas nabízí.

Závěr

Apple vždy platil za inovátora a většinou v podstatě udával směr vývoje smartphonů. Už v případě loňské a předloňské generace iPhonů jsem ovšem nabyl dojmu, že Apple již není tahounem. V případě iPhonu 7 se situace bohužel opakuje a v podstatě téměř všechny „novinky“ již konkurence nabízí.

apple-iphone7plus-jetblk

Největším zklamáním je pro mě absence 3,5mm konektoru jack. To bych od společnosti, která změnila svět svým hudebním přehrávačem iPod, opravdu nečekal. Těší mě odolnost vůči vodě a prachu, lepší fotoaparát a vyšší výkon při současném zlepšení výdrže.

Jsem zvědavý na příští rok, kdy má Apple představit iPhone 8. Ten by snad měl dostat do výbavy OLED displej a doufám, že se změní i vzhled a konstrukce. V současné době ovšem úlohu inovátora v oblasti smartphonů převzal Samsung a Apple se bude muset velmi snažit, aby se vrátil na výsluní.