Computex 2016: Jaké jsou trendy v oblasti chlazení a počítačových skříní?

Jak jistě všichni počítačoví nadšenci ví, právě v těchto dnech probíhá veletrh Computex. Tato akce je vůbec největší svého druhu a nesmí zde chybět žádný významnější výrobce počítačového hardwaru. Představených novinek je opravdu hromada, ale mě osobně zajímají nejvíce chladiče a skříně. Na nejzajímavější novinky z této oblasti se zaměřím v dnešním článku.

Chladiče

V oblasti chlazení se toho v poslední době příliš neděje. Letošní Computex bohužel nebyl žádnou změnou. Jedna novinka mě však přeci jen zaujala – pasivní vodní chlazení od Raijinteku. Set je na první pohled v podstatě identický jako konkurenční AIO vodníci, ale při bližším prozkoumání zjistíte, že něco chybí. Chybějícím dílem je čerpadlo, které by pohánělo chladicí kapalinu okruhem. Raijintek na to šel ovšem trochu jinak.

28c

Ve vodním okruhu je napuštěna kapalina s nízkým bodem varu. Při jejím ohřátí dochází k vypařování a pára následně putuje do radiátoru, kde se zchladí a zkondenzuje zpět do kapalné podoby. Tento proces se neustále opakuje a jde v podstatě o stejný princip jako je u heatpipe u vzduchových chladičů.

28a

Celý set je zatím stále ve vývoji, ale na první pohled jde o zajímavou inovaci. Čerpadlo bývá totiž u podobných AIO setů velmi hlučné. Otázkou je, jaký bude chladící výkon a při jakých teplotách bude celý proces funkční. Z letošní akce jde však o nejzajímavější novinku a bude zajímavé sledovat, zda se povede Raijinteku vše dotáhnout do konce.

Na veletrhu byla k vidění samozřejmě celá řada klasických AIO vodních setů i vzduchových chladičů. Nechyběla například rakouská Noctua, která přivezla opět několik prototypů.

Skříně

V oblasti skříní byla situace značně zajímavější. Psát o všech ukázaných modelech by vydalo na menší knížku, takže se opět zaměřím jen na ty nejzajímavější.

Snímek obrazovky (113)

Cryorig je poměrně nová značka, která se doposud zabývala výrobou chladičů. Na Computexu však tato společnost představila novou skříň s názvem Ola. Na první pohled nejvíce zaujme válcový tvar, díky kterému Ola vzdáleně připomíná počítač Mac Pro od Applu. Do útrob novinky se vejde základní deska formátu mini ITX a zůstalo i dostatek prostoru pro grafickou kartu délky až 29 centimetrů.

63d

Napájecí zdroj formátu ATX se do skříně nevejde, případní zájemci budou muset volit menší SFX model. Pro pevné disky je připraveny celkem dvě pozice. Vrchní část je perforovaná a je zde osazen jeden 140 mm ventilátor, který slouží pro odvádění teplého vzduchu. Boční plášť je vyroben z nerezového plechu. Cryorig Ola vypadá opravdu velmi povedeně a už se těším, až se dostane na trh.

db4-000-000

Druhou společností, která se na Computexu činila, je Streacom. Hlavní zbraní modelů od této značky je především jednoduchý design a perfektní zpracování. Mě osobně se tyto skříně opravdu velmi líbí. Výrobce má v nabídce i modely, které obsahují integrovaný systém pro chlazení procesoru. Právě do této kategorie patří i nově představený model s označením DB4.

Novinka měří 260 × 260 × 270 mm a je v podstatě celá vyrobená z hliníku. Dovnitř se vejde základní deska formátu mini ITX a je zde prostor až pro dvanáct 2,5 palcových disků. To nejzajímavější na celé skříni je ovšem chlazení. Uvnitř je totiž připraven kit se čtyřmi heatpipe, který se osadí na procesor. Druhý konec heatpipe se připevní k samotnému plášti skříně, který slouží jako velký pasiv.

db4-025-000db4-025-180-open db4-000-180-open

Výrobce udává, že toto řešení zvládne uchladit procesory s TDP až 65 W, při instalaci přídavných heatpipe se tato hodnota vyšplhá až na 120 W! Zda je toto tvrzení pravdivé prozradí až první recenze, mě se však tato novinka opravdu hodně líbí a doufám, že se mi někdy v budoucnu poštěstí ji zrecenzovat.

db2-pro-025-325

Druhá představená novinka označená jako DB2 je zatím ve stádiu prototypu. Při vnějších rozměrech 280 × 280 × 190 mm se dovnitř vejde základní desky formátu mini ITX. Vnitřní uspořádání z dostupných fotografií bohužel neznáme. I tento model bude vybaven systémem pasivního chlazení. Na obou bocích skříně jsou osazeny masivní hliníkové profily se žebry, do kterých bude odváděno přebytečné teplo z procesoru.

Co se týče napájecích zdrojů, v obou těchto případech je nutné použít buď Nano PSU, nebo zdroj ZF240 od Streacomu. Finální verze DB2 by měla na trh dorazit v prvním čtvrtletí roku 2017 za cenu kolem 5 000 Kč. DB4 by měla na trh dorazit snad dříve a její cena se bude pohybovat kolem 8 000 Kč.

db2-pro-000-025 db2-pro-000-090 db2-pro-000-135

To by bylo k letošnímu Computexu asi vše. Podle článků a fotografií, které jsem viděl, byla hlavním tématem akce především virtuální realita. Přesto, že se v posledních letech prosazují především notebooky, tablety, 2 v 1 a další mobilní zařízení, je potěšující vidět, že klasický počítačový hardware ještě hned tak nezmizí. Doufám, že příští Computex nabídne minimálně tolik novinek, jako ten letošní.

Zdroj: Techpowerup