Dva Wi-Fi routery od TP-Linku: Jeden pro náročné domácnosti, druhý na cesty

Jak již možná víte, před nedávnem jsem dostal nabídku na spolupráci se společností TP-Link. Kromě Wi-Fi zásuvky a powerbanky jsem měl možnost vyzkoušet hned dvojici Wi-Fi routerů.

TL-MR3020

DSC_0865

Začneme u menšího z nich, kterým je model TL-MR3020. Na jeho malém plastovém těle je umístěna lišta se zelenými indikačními LED, pod kterými je umístěno tlačítko pro WPS. To je trochu nešťastně také kombinované s resetem. Veškeré konektory jsou umístěny na boku. Najdeme zde konektor miniUSB sloužící pro napájení, klasický konektor USB pro připojení 3G/4G modemu a samozřejmě také port Ethernet.

DSC_0869

Co se týče podpory bezdrátových sítí, router je vybaven 2,4GHz Wi-Fi 802.11 b/g/n s maximální teoretickou rychlostí 150 Mbps. To není žádné oslnivé číslo, ale tento model je zkrátka určený na cestování, kde oceníte především jeho malé rozměry a funkčnost před vysokými přenosovými rychlostmi.

Na boku se mimo to nachází také třípolohový přepínač sloužící pro změnu režimu routeru. V módu AP slouží router jako klasický přístupový bod – stačí jej připojit kabelem k internetu, nakonfigurovat a poté se již můžete připojit přes Wi-Fi svými zařízeními. Druhý režim nese název WISP a slouží k přemostění datového spojení z jiné bezdrátové sítě. Pokud máte například k dispozici bezdrátové připojení se statickou IP adresou, router se k této síti připojí a následně poslouží jako přístupový bod pro více zařízení.

DSC_0867

Poslední režim je označený jako 3G/4G. Do této polohy je nutné přepnout přepínač, pokud chcete využít datové připojení z 3G nebo 4G modemu. Ten stačí pouze připojit do portu USB na těle routeru a po konfiguraci můžete jeho datovou konektivitu sdílet mezi více zařízení.

Já jsem TL-MR3020 použil pro rozšíření stávající domácí sítě. Hlavní router je umístěný v rodinném domě v patře a signál v přízemí bohužel není příliš silný. Tento malý router jde ovšem nastavit tak, aby fungoval jako extender. V konfiguraci si stačí zvolit zdrojovou síť, kterou následně router rozšíří. Díky tomu se v mém v případě rapidně zlepšilo pokrytí přízemního podlaží a signál dokonce dosáhne i na část zahrady do pergoly.

Jinak prostředí pro konfiguraci je celé v angličtině a jeho vzhled je v podstatě identický, na jaký jsem byl zvyklý od jiných routerů společnosti TP-Link. I přes to, že chybí podpora českého jazyka, je rozhraní dostatečně přehledné a díky průvodci při prvotní konfiguraci by neměli mít problém ani méně zkušení uživatelé.

Archer C8

Model Archer C8 je již klasický router určený do domácnosti. Už podle přítomnosti trojice antén je jasné, že se jedná o kousek určený pro náročnější uživatele. Celá konstrukce je plastová, ale zároveň velmi robustní. Router je vybaven plastovým stojánkem a je určený pro provoz ve svislé poloze.

DSC_0849

Na čelním lesklém plastovém krytu je umístěno logo výrobce a také notifikační LED s modrým svitem. Zadní strana je kvůli lepšímu chlazení z většiny perforovaná. Uvnitř těla se totiž ukrývá slušně výkonný hardware v čele s dvoujádrovým procesorem s frekvencí 800 MHz. V dolní části zad sídlí celkem pět gigabitových konektorů Ethernet, tlačítko WPS/reset, hlavní vypínač a napájecí konektor. Router je vybaven také dvěma konektory USB (vzadu USB 2.0, na boku USB 3.0), do kterých můžete zapojit například flash disk a jeho obsah poté sdílet prostřednictvím domácí sítě.

DSC_0858

Nabídka bezdrátové konektivity je opravdu velmi bohatá. Kromě běžné 2,4GHz Wi-Fi s maximální propustností 450 Mbps podporuje Archer C8 také 5GHz síť s propustností až 1300 Mbps. 5GHz Wi-Fi už není doménou pouze drahých notebooků a smartphonů, ale v současné sobě se začíná rozšiřovat i do zařízení spadající do střední třídy.

Zajímavostí je technologie Beamforming. Díky ní totiž router sám upravuje výkon jednotlivých antén pro dosažení co nejlepšího signálu. Rozdíl asi nebude až tak valný, ale Archer C8 má dosah opravdu výtečný. V místech, kde jsem měl s routerem Turris od CZ.NIC špatný signál, bylo v případě TP-Linku spojení spolehlivé a bez výpadků.

DSC_0855

Administrace v tomto případě prošla designovými změnami a působí přehledně a moderně. Funkcí je zde opravdu požehnaně a i nároční uživatelů si přijdou na své. Pro méně zdatné zákazníky je připraven zjednodušený režim, kde si ovšem zvládnete nastavit v podstatě vše důležité pro správnou funkčnost.

Mě osobně nejvíce zaujala možnost vytvoření oddělené bezdrátové sítě určené pro hosty. Ta slouží pouze jako přístup k internetu a návštěvy se tak nedostanou do vaší domácí sítě. Samozřejmostí je možnost omezení rychlosti připojení.

DSC_0851

Oba dva routery na mě udělaly velmi dobrý dojem. TP-Link TL-MR3020 si dokážu představit jako ideálního kandidáta na cesty, případně ve spojení s 3G/4G modemem i jako router na chatu. Za cenu kolem 600 korun si své využití jistě najde. To Archer C8 se bude cítit jako doma především v domácnostech s velkým počtem síťových zařízení. Ani jeho cena není nijak přehnaná a pohybuje se kolem 3000 korun. Za své peníze dostanete produkt, který nebude vaši domácí síť omezovat ani do budoucna.