Mediální zastoupení výrobců: Jak mi Intel hází klacky pod nohy

V minulém článku jsem se zaměřil na to, jaké to je být počítačovým redaktorem. Hlavní náplní redaktora je testování produktů a následně sepsání recenze. V podstatě již od začátku si zařizuji zápůjčky komponent a produktů sám.

Zpočátku jsem měl obavy ze své špatné angličtiny, jelikož se již od základky (neúspěšně) učím němčinu. S pomocí Google Translatoru to nakonec nebyla taková překážka a dokázal jsem se dorozumět. Jak jsem se již zmiňoval v minulém článku, začínal jsem testováním mechanických klávesnic a následně jsem se vrhnul na testy vodních bloků. Pro účely tohoto testu jsem samozřejmě potřeboval vhodnou počítačovou sestavu. S pomocí kolegů se mi povedlo sehnat téměř všechny potřebné komponenty až na procesor.

cpu-564771_1920

Byl jsem rozhodnutý pro svou sestavu použít procesor Intel do patice LGA2011. Výkon mě příliš nezajímal, hlavní byla samotná konstrukce procesoru. Modely do socketu LGA 2011 mají totiž na rozdíl od ostatních procesorů od Intelu připájený rozvaděč tepla. Díky tomu je přenos tepla z čipu na rozvaděč bezproblémový a tyto procesory jsou tak ideální na testování chladičů.

Ještě než jsem kontaktoval české zastoupení společnosti Intel, byl jsem v podstatě smířený s tím, že sample v hodně X tisíc asi nebude tak snadné získat. Mé předpoklady se bohužel vyplnily – zástupce Intelu odepsal, že bohužel nemají žádný volný sample procesoru pro socket LGA 2011, a že jedinou možností je sdílení již zapůjčeného kousku, který byl v redakci v Brně. Pokud bych pracoval přímo v redakci, problém by to asi nebyl, ale pro externistu je toto řešení nereálné.

Zkusil jsem tedy zjistit, zda není k dispozici jiný procesor na zápůjčku. V té době byla aktuální řada Intel Haswell. Modely z této řady měly mezi čipem a tepelným rozvaděčem pouze teplovodivou pastu, takže přenos tepla byl velmi špatný. Pro test vodních bloků, kde jde hlavně o porovnání jednotlivých zástupců, by to ovšem nemusel být až takový problém.

Odpověď z Intelu mě bohužel nepotěšila. Neměli dostupný žádný volný vzorek na zápůjčku a jediné co mi nabídli, byl procesor určený pro socket LGA 775. Ano, ten by sice byl na testy ideální, ale sehnat od výrobce základní desku pro tuto platformu, která byla již několik let stará, nebylo reálné. Bral jsem to tedy spíše jako gesto, že Intel zkrátka nemá zájem se na tomto testu podílet.

Obrátil jsem se tedy na české zastoupení konkurenčního AMD. Po několika emailech jsem měl domluvený vzorek procesoru AMD FX-8350, což byl (a stále je) jeden z nejvýkonnějších čipů od této společnosti.

news-507782_1920

Poté, co jsem začal psát pro magazín PCNews.sk jsem řešil zápůjček o poznání více. Někteří výrobci reagovali rychle a měli zájem o test vlastních produktů, někteří se neobtěžovali na email reagovat a velmi zřídka se mi stalo, že výrobce reagoval, ale neměl k dispozici vzorky (nebo to alespoň tvrdil) na recenzi. V poslední době mi výrobci sami nabízejí novinky na testování, což se mi líbí a vypadá to, že jsou s mými testy spokojeni.

Zhruba před půl rokem jsem začal řešit stavbu nové testovací sestavy. Měl jsem v plánu začít testovat počítačové skříně určené pro základní desky formátu mini ITX. Tyto desky jsou v posledních letech poměrně oblíbené a na trhu se objevila i celé řada skříní pro ně určených. Po předchozích špatných zkušenostech jsem jako první začal shánět procesor. Měl jsem v podstatě pouze dvě možnosti – Intel a jeho platformu Skylake a procesory AMD do patice FM2+. Jako první jsem opět oslovil české zastoupení Intelu, kde jsem byl odkázán na slovenské zastoupení (PCNews je slovenský web). Napsal jsem tedy email slovenskému zástupci společnosti a čekal na odpověď. Ani po dvou týdnech jsem se nedočkal a zkusil jsem tedy svou žádost odeslat znovu. Zhruba týden po odeslání druhého emailu se mi ozval kolega, který mi sdělil, že zástupce Intelu pro Slovensko bohužel nemá k dispozici žádný vzorek procesoru. Také mi sdělil, že Intel má v současnosti k dispozici pouze jeden novinářský vzorek Intel Skylake pro celé Slovensko. No u společnosti s každoročním miliardovým ziskem jsem tedy očekával vstřícnější jednání.

Nejvíce na celé věci mě zaráží (a štve) jedna věc. Intel má totiž zjevně procesorů dostatek, což je vidět na sponzoringu českých youtuberů a casemodderů. Ano, jedno video známého youtubera má o dost více zhlédnutí než recenze na PCNews.sk, ale ještě jsem nenarazil na žádné, které by neslo alespoň náznak nezávislého a důkladného testu. Intelu asi stačí, že známý youtuber ve svém videu řekne, že střihá videa na PC poháněném právě tímto procesorem a neznalí diváci ihned vyluxují svá bankovní konta (či konta rodičů) a pořídí si jej.

press-1015988_1920

V tomto ohledu se mi velmi líbí přístup výrobců základních desek. Ti totiž spolu s představením nové platformy v poslední době nabízejí základní desky společně s procesorem. Jen díky nim si tak mohou čtenáři hardwarových magazínů přijít na své.

Abych se vrátil zpět ke stavbě testovací sestavy – v současné době stále sháním procesor. Původně jsem zamýšlel, že bych otestoval i několik grafických karet, k čemuž bych potřeboval alespoň Intel Core i5 6600K. Přístup zastoupení výrobce mě donutil k tomu, že si kvůli svým omezeným finančním možnostem budu moci dovolit koupit maximálně Intel Core i3 6100 a sestavu využít jen pro testy základních desek a počítačových skříní.

Už se nemohu dočkat představení nových procesorů AMD Zen. Doufám, že se bude po x letech jednat o zajímavé konkurenty pro Intel, který bude muset nějak reagovat. A také doufám, že jednou z těchto reakcí bude i zlepšení vztahů s novináři. Na závěr dodám, že se jedná o mé osobní poznatky a je dost pravděpodobné, že chování Intelu k větším magazínům a webům nebude tak arogantní.