Můj pohled na MWC 2016

Přelom února a března je již každoročně asi největším svátkem pro nadšence do mobilních technologií. Vzhledem k tomu, že již zhruba rok píšu články a recenze pro web Smartmania.cz, jsem si nemohl nechat tuto událost ujít. Ne, do Barcelony jsem bohužel neletěl, ale snažil jsem se sledovat přenosy z tiskových konferencí a sledoval jsem i různé videopohledy od kolegů. Již před začátkem veletrhu bylo jasné, že se dočkáme nových vlajkových modelů některých výrobců, objeví se spousta zařízení pro virtuální realitu a dalších zajímavých věcí.

idol 4s

První větším výrobcem, který představil své novinky, byl Alcatel. Přiznám se, že jsem nové modely Idol 4 a Idol 4S příliš nesledoval, ale jedná se o poměrně slušné telefony, které by mohly mít navíc dobrou cenovku. Vybavenější Idol 4S bude ve vybraných zemích dostupný také ve speciálním setu s VR brýlemi.

lg-g5-official-press

LG si představení své nové vlajkové lodi nechalo na neděli. Vzhled i parametry modelu G5 unikly již nějakou dobu předem, takže se při představení žádné velké překvapení nekonalo. Musím říci, že podle prvních fotografií jsem byl velmi zklamaný. Po nádherném LG G4, který jsem měl navíc možnost otestovat, vypadala G5 jako ošklivé káčátko.

Po oficiálním představení se začaly množit první reálné fotografie a videopohledy a musím říci, že G5 nakonec nevypadá tak špatně. Ano, stále si stojím za tím, že byla G4 mnohem hezčí, ale novinku už tolik neodsuzuji a docela se i těším, až si ji budu moci vyzkoušet. Hardwarová výbava vypadá velmi lákavě a jsem i velmi zvědavý na konstrukční zpracování (odpojitelná brada telefonu).

s7-s7-edge-1

O Samsungu Galaxy S7 (edge) se už také vědělo nějakou chvíli dopředu. Výrobce vyladil starší model Galaxy S6 k dokonalosti a myslím si, že se jedná o velmi povedený smartphone pro velmi náročné uživatele. Trochu mě zamrzela vyšší cena, která je ale asi opodstatněná. Samsungu se povedlo vyrobit velmi všestranný telefon, který bude jen velmi těžko hledat konkurenci.

Xperia-X-Performance-Colours

Sony mě velmi mile překvapilo. Původně se očekávalo, že tento japonský výrobce představí v Barceloně pouze několik smartphonů střední třídy. Sony ovšem nakonec představilo celou novou modelovou řadu Xperia X, která zahrnuje jak modely pro střední třídu (Xperia XA, Xperia X), tak i skutečně našlápnutý kousek se Snapdragonem 820 od Qualcommu – Xperii X Performance.

Hlavně posledně zmiňovaný model vypadá opravdu parádně a doufám, že si jej budu moci v budoucnu vyzkoušet na živo.

hp-elite-x3-hp-mobile-extender-press-shot

HP na veletrh dovezlo Elite x3, což je velký konkurent pro nové Lumie 950 (XL) od Microsoftu. Hardwarová výbava je lepší (SD 820 vs SD 810) a velmi zajímavé je i příslušenství. Tohle se HP opravdu povedlo, byť míří spíše na podnikovou sféru.

Oppo sice nepředstavilo žádný nový smartphone, ale o to zajímavější byly technologické novinky. Tato čínská společnost je průkopníkem v rychlém nabíjení akumulátorů a nová technologie Super VOOC Flash Charge slibuje dobití 2500mAh baterie za 15 minut! Druhou novinkou byl nový fotografický čip vybavený stabilizací. U všech dnešních telefonů, které mají optickou stabilizaci obrazu, se stabilizuje objektiv. Oppo ovšem nabízí stabilizaci samotného čipu, která by prý měla být rychlejší, přesnější a méně energeticky náročná. No, uvidíme.

mi58

Xiaomi konečně představilo svůj nový vlajkový model Mi5. Hardwarová výbava, v čele se Snapdragonem 820, je špičková a líbí se mi i celkový design. Jediným lehčím nedostatkem je snad „pouze“ FullHD rozlišení displeje. Jak je u Xiaomi zvykem, cena byla stanovena proklatě nízko. Zatím není oficiálně potvrzené, zda bude novinka podporovat všechna evropská LTE pásma. Po předchozích zkušenostech se bohužel bojím, že tomu tak nebude.

catphone1

Třešničkou na závěr je nový CAT S60. Telefony tohoto výrobce se vyznačují výbornou odolností vůči pádům, prachu i vodě. S60 ovšem přidává navíc termokameru. Na první pohled se to může zdát jako nesmysl, ale já jsem jiného názoru. Podle mě by tento model mohli využít stavaři, projektanti a další lidí z oboru stavitelství pro odhalování tepelných mostů a jiných problematických míst.

Letošní MWC sice končí až zítra, ale všechny hlavní novinky byly již představeny. Celkově hodnotím letošní ročník jako velmi povedený. Hlavním trendem byla podle mého názoru virtuální realita, o které letos pravděpodobně uslyšíme opravdu hodně. Druhou výraznou oblastí je internet věcí. Doba chytrých domácností se kvapem blíží, což mě osobně velmi těší.