Opožděné vlajkové modely: HTC 10 a Huawei P9 z mého pohledu

Na letošním veletrhu MWC v Barceloně byly k vidění vlajkové modely Samsungu, LG, Xiaomi a v podstatě také Sony, jejichž řada Xperia X by měla nahradit současné modely Xperia Z. HTC a Huawei nechtěli představení svých nejvýkonnějších kousků uspěchat. Měl jsem obavy, aby se tento krok výrobcům nevymstil, přeci jen bude mít konkurence zhruba dva měsíce náskok.

Dvouoká P9

Huawei pořádal svojí tiskovou konferenci s představením modelu P9 v Londýně, tedy ve stejném městě jako byl představen loňský model P8. Ten jsem měl mimochodem možnost otestovat a i když jeho hardwarová výbava nebyla na úplné špičce, byl jsem z telefonu nadšený.

P9+-+All

Informace o chystané novince unikaly poměrně dlouho před oficiálním uvedením. Asi největší zvláštností měl být duální fotoaparát, který se nakonec potvrdil. Huawei navíc při vývoji spolupracoval s věhlasnou firmou z oboru fotoaparátů – s Leicou. Výrobce se s duálním fotoaparátem nepouštěl do experimentů jako je třeba změna hloubky ostrosti nebo snímání ve 3D. Jedna z čoček snímá v barevném spektru RGB a ta druhá snímá pouze černobílé. Kombinací obrazových dat z obou snímačů by měly mít snímky lepší kontrast, podání barev a lepší vykreslení detailů. Z fotografií, které jsem měl zatím možnost vidět, jsem byl nadšený. Loňská P8 sice fotila velmi dobře, ale na LG G4 nebo Samsung Galaxy S6 zkrátka ztrácela. P9 se již může poměřit s úplnou špičkou.

huawei-p9-dual-camera-smartphone-1500x1000

Ani zbývající hardwarová výbava není vůbec špatná. Displej má sice „pouze“ rozlišení FullHD, ale při běžném pohledu je jemnost dostačující a navíc jeho spotřeba bude lepší než je tomu u QuadHD panelů. Líbí se mi, že Huawei zachoval kovovou konstrukci, která vypadá prostě parádně. Na zádech nechybí ani čtečka otisků prstů, což je v dnešní době již standardní zabezpečovací prvek dražších smartphonů.

Spása pro HTC

HTC to nemá v posledních letech vůbec snadné. Smartphony této společnosti mají většinou přemrštěnou cenu, takže prodejní čísla jsou velmi špatná. To vše se odráží i ve finančních výsledcích celé firmy, kde je již několik kvartálů po sobě zaznamenaná výrazná ztráta. Nový vlajkový model má tak před sebou nelehký úkol – bude pomáhat zlepšit finanční situaci celého podniku.

HTC10_Silver_PrLft

HTC 10 má rozhodně veškeré předpoklady stát se úspěšným. Hardwarová výbava je špičková – čipset Qualcomm Snapdragon 820, operační paměť s kapacitou 4 GB, 12megapixelový hlavní fotoaparát s optickou stabilizací. Za to vše si nechává výrobce řádně zaplatit – přibližně 20 000 Kč. Za podobnou částku se prodávají i vlajkové modely konkurentů – LG G5 a Samsung Galaxy S7. Cena ještě není konečná a je možné, že na českém trhu bude lehce nižší. Ve srovnání s konkurencí ale není nijak extra přehnaná. HTC 10 se mi opravdu líbí a doufám, že se mi někdy v budoucnu povede si jej vyzkoušet.

Pokud srovnám letošní vlajkové modely všech výrobců, musím říci, že jsou si ve spoustě parametrů až podezřele vyrovnané. Líbí se mi především kvalitní fotoaparáty, které se vyrovnají levnějším kompaktům. Jsem velmi zvědavý, kam bude v následujících letech vývoj směřovat. Dá se očekávat, že se v budoucnu budeme často setkávat s displeji schopnými rozeznat sílu stisku a také si myslím, že se objeví nové způsoby zabezpečení.