Orange Pi One: Jaký je počítač za tři stovky?

Miniaturní počítač Raspberry Pi nemusím nikomu dlouze představovat. Na malém plošném spoji jsou osazeny veškeré komponenty a konektory pro připojení periferií, takže stačí vše zapojit, vložit paměťovou kartu s nainstalovaným systémem a máte jednoduchý počítač. Cena Raspberry Pi se v závislosti na verzi pohybuje od 150 do zhruba 1500 Kč, což je velmi lákavá částka. Už delší dobu jsem po této platformě pokukoval. Chtěl jsem jej využít jako multimediální přehrávač k televizi.

Raspberry ale není jedinou platformou na trhu. Malých ARMových počítačů se postupně objevila celé řada, takže je opravdu z čeho vybírat. Mě nejvíce zaujal Orange Pi One, který za 9,99 USD (245 Kč) nabízí slušnou výbavu. Neváhal jsem tedy ani chvilku a objednal jsem si jej. I s poštovným se cena vyšplhala jen na 300 Kč. Po zhruba třech týdnech balíček z Číny dorazil a já jsem se mohl vrhnout na testování.

DSC_0560

Konektorová výbava není nejbohatší, ale obsahuje vše podstatné – HDMI, USB, microUSB, Ethernet a napájecí konektor. Kromě toho je zde také slot na paměťovou kartu microSD, 40pinová lišta pro připojení jiných desek (kompatibilní s Raspberry Pi) a konektor pro připojení kamery. To vše na plošném spoji o rozměrech 48 × 70 milimetrů.

První nepříjemná věc, kterou jsem musel řešit, bylo napájení. Jak je uvedeno na stránkách výrobce, Orange Pi One nepodporuje napájení z integrovaného microUSB konektoru a je nutné využít samostatný napájecí konektor. Doma jsem tedy našel koncovku z nějakého jiného zařízení a starý USB kabel a vyrobil (zbastlil) jsem napájecí kabel.

Dalším krokem byla instalace systému na paměťovou kartu microSD. Na webu výrobce bohužel zatím chybí operační systémy přímo pro model One, ale po chvilce hledání jsem zjistil, že jsou kompatibilní verze pro model Orange Pi PC. V současné době si můžete vybrat Android (s nadstavbou Orange OS), Ubuntu, Lubuntu, Fedoru, OpenSuse, Debian, Raspbian a další. Jako první jsem na kartu nainstaloval Lubuntu. Nabíhání systému bylo až překvapivě rychlé a za zhruba půl minuty jsem byl již na ploše. Mým cílem bylo nainstalovat rozhraní Kodi a využívat počítač jako multimediální centrum k televizi. Po několika pokusech jsem zjistil, že Kodi na této distribuci nefunguje a zatím jediným operačním systémem, kde jej můžete spustit, je Android.

DSC_0557

Nainstaloval jsem tedy Android s nadstavbou Orange OS. První spuštění trvalo značně déle (cca 2-3 minuty), opakovaný start už byl znatelně rychlejší. Příjemným překvapením byla již předinstalovaná aplikace Kodi. Vůbec celá nadstavba je určená pro využití jako multimediální přehrávač.

Chtěl jsem vyzkoušet přehrávání videa z Youtube, ale systém hlásil problémy s připojením k internetu. Síťový kabel jsem měl zapojený, takže jsem chybu hledal na straně počítače. Vyzkoušel jsem několikrát celé zařízení restartovat, ale bohužel beze změny. Po přečtení několika diskuzí jsem zjistil, že na tento problém narazilo spoustu jiných uživatelů. Řešení je velmi zvláštní. Problém se vyskytuje pouze v případech, kdy systém nainstalujete na paměťovou kartu s nízkými přenosovými rychlostmi. Minimum pro správně fungování je prý Class 10. Má karta splňovala pouze Class 4. Nyní tedy čekám na novou kartu, se kterou snad již vše poběží jak má. O další zkušenosti se podělím v některém z příštích článků. Zatím jsou mé dojmy ovšem velmi pozitivní a koupi Orange Pi One mohu jen doporučit.