Orange Pi One podruhé: Instalace systému a rozhraní Kodi

O mém posledním hardwarovém přírůstku jsem psal již minulý týden. V tomto týdnu jsem konečně koupil rychlejší paměťovou kartu (SanDisk UltraAndroid Class10 8GB) a plán byl jasný – udělat z Orange Pi One jednoduché multimediální centrum s rozhraním Kodi.

DSC_0555

Výrobce v průběhu týdne aktualizoval své webové stránky, kde jsou již uvedeny dostupné operační systémy i pro model One. Jak jsem již zjistil dříve, jediným systémem kde Kodi funguje, je Android. Dal jsem tedy kartu do čtečky a podle návodu na webu výrobce nainstaloval systém. První zápis na kartu se bohužel nezdařil, takže jsem proces musel opakovat.

Po vložení karty do Orange Pi systém odmítal nabootovat. Několikrát jsem tedy musel celé zařízení resetovat a až poté se mi podařilo dostat se do prostředí Androidu s nadstavbou Orange OS. I zde jsem ovšem narazil na problémy. Pokud byl připojen síťový kabel, systém velmi často zamrznul a pomohlo až vypnutí počítače. Bez síťového kabelu se problémy sice také projevovaly, ale méně. Začal jsem tedy procházet diskuzní fóra a hledat řešení problému.

400px-Android_v2

Po několika minutách jsem narazil na téma, kde se řešil podobný problém. Za všechno podle všeho mohl port Ethernet, kvůli kterému jsem pořizoval novou kartu. Řešení bylo nakonec poměrně jednoduché. Kartu jsem vložil zpět do čtečky v notebooku a kartu jsem musel naformátovat v Průzkumníkovi. Navíc bylo nutné použít pomalou metodu formátování, která přepíše veškerá data na kartě.

Po tomto kroku jsem opět nainstaloval Android a s očekáváním spustil Orange Pi. Celý systém naštěstí naběhl bez problémů. Nejprve bylo nutné změnit jazyk z defaultní čínštiny na češtinu. Díky tomu, že jsou jednotlivé popisky doplněné o ikony, to nebyl zase takový oříšek.

kodi16.0-jarvis-alpha-600x336

Aplikace Kodi byla již součástí systému, ale při jejím první spuštění mi byla nabídnuta nová verze 16.0. Aktualizoval jsem tedy celou aplikaci a zároveň jsem nainstaloval repozitář CZ/SK doplňků. Součástí tohoto balíku je celá řada doplňků určených především pro přehrávání videí. Jejich seznam naleznete na odkazu výše, pokud bych měl vyzdvihnout jeden z doplňků, byl by to určitě Sosáč.

Toto rozšíření slouží pro přehrávání filmů a seriálů. Stačí použít vyhledávač a najít vámi požadovaný film, který je navíc většinou dostupný v několika rozlišení a případně s CZ dabingem nebo s titulky. Databáze je opravdu velmi bohatá a troufnu si tvrdit, že ve většině případů nemusíte využívat žádný jiný program. Video se streamuje z internetu rovnou do zařízení, takže nemusíte čekat, než se celý film stáhne. Vyzkoušel jsem přehrávat jak HD tak i FullHD videa a vše probíhalo naprosto bez problémů.

X_cP9NcXW4NoEf9lYuXzkRdjRT5M17SSgdFnd6hVL0WZ9suQDXbJakZbqysjaRFc1HU=h500

Funkčnost jsem měl tedy vyzkoušenou, teď zbývalo „už“ jenom vyřešit ovládání. Připojovat k Orange Pi u televize myš nebo klávesnici nebylo příliš praktické, takže jsem hledal jiné řešení. Tím byla aplikace Kore, která slouží pro ovládání Kodi pomocí vašeho smartphonu. V nastavení Kodi stačí pouze povolit vzdálené ovládání a po spuštění již aplikace sama našla zařízení v síti. Celkové ovládání je velmi jednoduché a intuitivní.

Screenshot_2016-02-26-14-34-22 Screenshot_2016-02-26-14-34-16

Posledním problémem, který jsem musel vyřešit, bylo spuštění Kodi po startu zařízení. Ve výchozím nastavení se totiž po spuštění ocitnete na úvodní obrazovce a musíte nejprve kliknout na ikonu programu. V tomto případě mi pomohla aplikace, která se jmenuje Autostart and StaY. V ní si jednoduše zvolíte, které aplikace se mají automaticky spustit po startu zařízení. V praxi to funguje tak, že spustím Orange Pi One, naskočí úvodní obrazovka a hned vzápětí naběhne Kodi. Jednoduché a plně funkční.

O další zkušenosti se podělím až po delším používání. Zatím jsem však velmi spokojený a koupě rozhodně nelituji. Stačí investovat pár korun a z vaší „hloupé“ televize máte zařízení, které nabídne opravdu bohaté možnosti.

10 komentářů

 • Denis 3.3.2016 Odpovědět

  Zdravím,tak včera jsem taky objednal.za necelých 14$.také jsem sháněl něco na cem rozjedu kodi pro moji starou hdmi televizi do ložnice a po přečtení recenzí jsem šel také do orange pi one.jinak super čtení,díky za rady.už se těšim az prijde.;-)

  • berazde 3.3.2016 Odpovědět

   Jsem rád, že se článek líbil. Zatím jsem ještě neměl moc času na vyzkoušení všech funkcí, ale musím říct, že jsem doposud spokojený.

 • Pavel 26.9.2016 Odpovědět

  Ahoj, článek výbornej… Mám RSp Zero a dá se koupit i s poštovným za 8 liber z EN. Tam je možná čistá instalace kodi jako taková, ale je to jen 1 jádro 700Mhz tedy odezva nic moc. Zase na něm chodí slušně retropie. např. Quake 1 i 3 bez sekání… Ale Emulátor např. N64 už je nehratelný, vzhledem k nízkému FPS. Nechcete někdo prubnout s Orange PI jestli to jde nějak jednoduše pustit?

 • Pavel 9.12.2016 Odpovědět

  Ahoj, diky za prinosny clanek. Mam ale dotaz, dokaze to precist Usb Ntfs 500Gb disk ?

  • berazde 13.12.2016 Odpovědět

   Ahoj, to bohužel netuším. Podle mě by mohl být problém s napájením toho disku (pokud má napájení pouze přes USB). Orange Pi One momentálně nemám v provozu, protože jej nahradil tento přehrávač – http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_390235.html. Hlavním důvodem pro změnu byl požadavek na klasické dálkové ovládání, lepší stabilita systému a také to, že mi odešla paměťová karta, kterou jsem měl v Orange Pi One.

   • mates 16.2.2017 Odpovědět

    Ahoj a vtehle krabicce take slape kodi a jeho rozsireny na sosac ? nemam stim zkusenosti tak nevim jestli jit do rasbery banana nebo orange, nebo do mini m8 II 4 diky za radu.

    • berazde 16.2.2017 Odpovědět

     Ano, Kodi je přímo předinstalované, takže stačí doplnit plugin na Sosáč a je to 🙂

  • Lukáš 8.6.2017 Odpovědět

   Ano lze , mám připojený i 1TB externí disk , ovšem musíš přes USB hub který je napájený , nebo 3A zdroj k Orange , a v armbianu krása 🙂 i přes libreelec v kodi jsem sním krásně pracoval , krabičky jsem vyházel sice mají výhodu ovladače , ale android je nic moc …

 • Martinius 18.9.2017 Odpovědět

  Dobrý den,

  Je možné zprovoznit na této desce mutliboot ? Tedy více systému na jedné kartě.
  Například pomocí aplikace BerryBoot ?

  • Myron 1.11.2017 Odpovědět

   Doporučuju na SD kartu \“vypálit\“ image RetrOrangePI. RetrOrangePI je takový image 3v1.
   1) Emulátor konzolí RetroPie+EmulationStation prostředí, zde lze emulovat celkem asi 40 konzolí. Např. NES, SNES, PSone, N64, PSP, GBA, GBC…
   2) Je zde možnost používat OrangePi jako klasický Desktop (Armbian)
   3)Součástí image je i OpenELEC H3 port (linux distribuce navržená na běh Kodi).

   Z RetroPie na Armbian Desktop není třeba rebootovat, na OpenELEC lze rebootovat v rámci menu jak v EmulationStation, tak i pomocí předem vytvořené ikony v RetrOrangePI v OpenELEC.
   Odkaz na stránku projektu: http://www.retrorangepi.org/