Pokémon GO: Geolokační celosvětový fenomén

Pokud jste posledních několik dní nestrávili mimo civilizaci, jistě jste zaregistrovali hru jménem Pokémon GO. Tato hra se stala doslova celosvětovým fenoménem a přesto, že jsem nejprve hrát odmítal, musím říct, že lovení Pokémonů má něco do sebe.

Animovaný seriál o Pokémonech byl hitem v době, kdy jsem nastoupil na základní školu. O přestávkách na chodbách se neustále vyměňovaly samolepky s animovanými hrdiny a každý, kdo chtěl něco znamenat, musel mít slušnou sbírku. Jak tato éra rychle dorazila, tak i rychle odezněla a po pár měsících už Pokémoni nikoho příliš nezajímali. Když se tedy objevily první informace o mobilní hře, nebral jsem je příliš na zřetel.

13835805_10205385762563530_1563371898_o

Po vydání mi nakonec zvědavost nedala spát a aplikaci jsem si nainstaloval. Prošel jsem si úvodní tutoriál a hru jsem vypnul. Po několika dnech jsem ji znovu spustil a shodou okolností mi aplikace ukázala, že je v mé blízkosti Pokémon, kterého jsem si chytil do své sbírky. Postupně jsem si ulovil několik kusů a začalo mě to zkrátka bavit.

Geocaching v novém pojetí

Celý princip je velmi jednoduchý. Po celém světě jsou rozmístěni Pokémoni, které můžete ulovit do své sbírky. Ty poté můžete dále vylepšovat a následně je využívat pro obsazování tzv. Gymů. Ty se většinou nacházejí v blízkosti některých dominant a můžete se s nimi setkat téměř v každé obci. Na virtuální mapě jsou umístěny také tzv. Pokéstopy, což jsou opět dominantní místa (sochy, zajímavé stavby apod.), kde můžete získávat různé bonusy.

13711569_10205379487286652_2097829981_o

Celá hra je tedy v podstatě jakýmsi novodobým geocachingem. Místo ukrytých krabiček hledáte pouze objekty ve virtuálním světě. Velmi podobný princip využívá i další geolokační hra Ingress. Ta mimochodem pochází od stejných vývojářů jako Pokémon GO, masového rozšíření se ale nedočkala.

Stále je co zlepšovat

Hra Pokémon GO je již nyní fenomenálním úspěchem. Stále je zde však řada věcí, které si zaslouží zlepšit. Asi nejvíce mi v současné době chybí možnost vyměnit si jednotlivé Pokémony s ostatními hráči. Tento prvek by jistě přidal na atraktivnosti a doufám, že se jej v budoucnu dočkáme. Druhá věc, které mi vadí, je logika výskytu postav. Geocaching mám rád, protože jsem díky němu odhalil zajímavá místa a to především v přírodě. To by také podle mého názoru mělo být jedním z účelů geolokačních her – dostat uživatele z měst do přírody. Bohužel, uprostřed lesa máte šanci na ulovení velmi mizivou a naopak v centrech měst získáte za pár minut více Pokémonů, než jiní uživatelé na vesnicích za celý den.

Posledním výraznějším prvkem, který bych ocenil, je větší spolupráce hráčů. Bylo by dobré mít možnost zakládat si své menší týmy se svými kamarády a následně směňovat různé předměty či spolu jinak spolupracovat. Potenciál je v tomto ohledu určitě veliký a doufám, že vývojáři s něčím podobným brzy přijdou. Pokud jste ještě Pokémon GO nezkoušeli, rozhodně vám doporučím si tuto hru stáhnout a nainstalovat. V současnosti je dostupná verze pro smartphony s operačním systémem Android a iOS. Začátečníkům také doporučím prostudovat průvodce, kterého připravil můj kolega na webu Smartmania.cz.