Preview: Rollei Actioncam 430

Trh s akčními kamerami zažívá v poslední době opravdu velký rozmach, a proto není divu, že se o tento segment zajímá celá řada výrobců. Patří mezi ně i společnost Rollei, která se specializuje především na příslušenství pro fotografy. V dnešním preview se podíváme na novou kameru z portfolia tohoto výrobce, která nese označení Rollei Actioncam 430.

Tento model tvoří v současné době vrchol nabídky výrobce. Cena se na českém trhu pohybuje lehce pod hranicí 7 tisíc korun a již předem mohu říci, že se jedná o zcela odpovídající částku. Balení obsahuje kromě samotné kamery s vodotěsným obalem také celou řadu držáků a nechybí dokonce ani dálkové ovládání.

dsc_0679

Po konstrukční stránce nemohu kameře snad nic vytknout. Na zadní straně je umístěný barevný displej s úhlopříčkou 2 palce a rozlišením 320 × 240 pixelů. Ten slouží především pro nastavení kamery, ale také pro kontrolu snímané scény či pro prohlížení pořízených záznamů.

dsc_0682

Velkým lákadlem Actioncam 430 je ovšem druhý druhý OLED displej umístěný na čelní straně vedle čočky. Na něm se zobrazuje aktuální zvolený režim a také to, zda kamery zrovna natáčí nebo ne. Jde sice o maličkost, ale v reálu se jedná o skvělého pomocníka. Hlavní barevný displej se kvůli úspoře akumulátoru po nastavené době vypne, ale čelní je aktivní stále. Většina konkurentů využívá pro indikaci spuštěného nahrávání například LED, ale displej u testovaného kousku je zkrátka daleko lepším řešením.

dsc_0681

Čočka nabízí úhel záběru 170°, což je úctyhodná hodnota. Kromě ní a displeje je na čelní straně ještě tlačítko sloužící pro zapnutí a změnu režimů. Další tlačítko je umístěné na pravém boku a slouží pro aktivaci sítě Wi-Fi, prostřednictvím které lze kameru dálkově ovládat. Posledním tlačítkem je pochopitelně spoušť.

dsc_0673

Na závěr tohoto preview bych se ještě rád zmínil o parametrech záznamu. Rollei Actioncam 430 nabízí maximální rozlišení fotografií 12 megapixelů. Daleko lákavějším je ovšem podpora záznamu videa v rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu. S nižším rozlišením se zvyšuje maximální snímkovací frekvence, takže při rozlišení 2K dosáhnete 60 FPS, při FullHD zvládne kamera 120 FPS a při HD dokonce 200 FPS. Problémem tedy nejsou ani zpomalené záběry.

Parametry jsou tedy srovnatelné s konkurenčním GoPro Hero 4 Black. Rozlišení a snímkovací frekvence ovšem nemusí být vždy rozhodující. Na plnohodnotnou recenzi včetně testovacích záběrů se můžete těšit již brzy.