Preview: Xiaomi Mi5 Pro

Nedávno se mi poštěstila možnost otestovat si nový vlajkový model od Xiaomi, tedy Mi5. Navíc se jedná o nejvyšší edici označenou přídomkem Pro, která se pyšní vyšší kapacitou operační paměti a vnitřního úložiště a především luxusnějším materiálem zadního krytu. Klasická verze má záda kryta tvrzeným sklem, zatímco verze Pro dostala kabátek z keramiky.

DSC_0847

Začneme ovšem nejdříve u konstrukce. Základem telefonu je displej s úhlopříčkou 5,15 palce a rozlišením 1080 × 1920 pixelů. Ano, konkurence nabízí i QuadHD panely, ale pokud neplánujete telefon využívat pro virtuální realitu, kde se vysoké rozlišení hodí, není FullHD vůbec na škodu. Displej má úžasné barvy, skvělé pozorovací úhly a slušnou čitelnost i na slunci.

Boční kovový rámeček dodává telefonu patřičnou tuhost. Zadní část je na bocích zaoblená, což na první pohled ještě více umocňuje tloušťku pouhých 7,3 mm. Úchop je velmi dobrý a celkové dílenské zpracování je špičkové. Záda z keramiky by měla nabízet lepší vlastnosti než verze se skleněným povrchem. Keramiky má vydržet daleko hrubší zacházení a neměly by uškodit ani případné pády.

DSC_0852

Hardwarová výbava patří k tomu nejlepšímu, s čím se lze v současnosti setkat. Výpočetní výkon obstarává čipset Qualcomm Snapdragon 820, který je doplněný o 4 GB operační paměti. Vnitřní úložiště má kapacitu 128 GB, ale není možné jej rozšířit paměťovou kartou. Myslím si, že to většině uživatelů vadit nebude. Nedostatek telefonů od Xiaomi je omezená podpora LTE pásem, která se bohužel nevyhnula ani tomuto kousku. Konkrétně chybí podpora 800 a 900MHz pásma.

Hlavní fotoaparát má rozlišení 16 megapixelů a jeho kvalita je opravdu velmi slušná. Snímky jsou dobře vykreslené, jejich barevné podání je velmi věrné a při dobrých světelných podmínkách vykouzlíte opravdu velmi povedené fotografie. Horší je to v šeru nebo ve tmě, kdy se vytrácejí detaily, a objevuje se šum. Samozřejmostí je možnost záznamu videí v rozlišení až 4K. Optická stabilizace obrazu zvládne redukovat třes rukou.

DSC_0830

Až doposud jsem Mi5 chválil, nyní se ovšem dostáváme k asi vůbec největšímu nedostatku, kterým je operační systém. Xiaomi pro své telefony využívá systém Android, který je díky nadstavbě MIUI změněn k nepoznání. Systém od Xiaomi jsem měl vždy rád, protože nabízí celou řadu skvělých vychytávek, ale v tomto případě jsem z něho příliš nadšený nebyl. Vadila mi hlavně lokalizace do češtiny, která je hotová pouze zhruba z 80 procent. Při ovládání tak narazíte na některé texty, které jsou v angličtině a to zkrátka nepůsobí dobře. Občas se mi také stalo, že se některá z aplikací nečekaně ukončila.

Xiaomi Mi5 Pro je parádní telefon, který má jen velmi málo nedostatků. K těm nejzásadnějším patří nepříliš vyladěný systém a omezená podpora LTE. Pozitiva naštěstí převládají a za 15 990 Kč jde o parádní koupi. Konkurenční vlajkové lodi totiž stojí o pěkných pár tisíc více. Na recenzi se můžete brzy těšit na Smartmanii.