Recenze: USB 3.0 flash disk SanDisk Ultra Fit 32GB

Hlavní éra flash disků je nejspíš již za námi. V dnešní době frčí ukládání dat do cloudu a i já jsem příznivcem tohoto trendu. Přesto se však najdou chvíle, kdy je zkrátka lepší, či pohodlnější vyžít pro přenos dat malý flash disk. Za svůj život jsem jich vystřídal opravdu celou řadu a s 8GB ADATA S102 jsem si vystačil poměrně dlouho.

Doba však pokročila a 8 GB prostoru je opravdu málo. Neustále jsem musel přemazávat data, což je unavující a nepraktické. Porozhlédl jsem se tedy po nástupci. Volba kapacity byla poměrně jednoduchá – 8 GB je sice málo, ale 64 GB a více bych nevyužil. Zvolil jsem tedy zlatou střední cestu – 32 GB. Po prohlédnutí nabídky CZC mě zaujali dva kandidáti. Kingston DataTraveler Micro 3.1 a SanDisk Ultra Fit 32 GB.

obrazek

 

Kingston mě lákal kvůli pevnému celokovovému provedení, SanDisk mě zaujal hlavně vyššími přenosovými rychlostmi a možností šifrování dat. Po dlouhém přemýšlení jsem zvolil druhého kandidáta a objednal jsem si SanDisk.

K balení a jeho obsahu nemám moc co napsat. Flash disk dorazil zabalený v blistru společně s krytkou. Nic víc v balení bohužel nebylo, což mě trochu mrzelo. Docela bych ocenil ještě alespoň poutko pro připevnění na klíče. Na těle disku očko pro pouzdro je, takže pokud máte nějaké doma, můžete jej využít.

obrazek (3) obrazek (2) obrazek (1)

Nejvíce mě na celém disku zaujala jeho velikost. Je až neuvěřitelné, kolik se do těla o rozměrech jen něco málo větších než samotný konektor USB, vejde. Samotný konektor je pochopitelně standardu USB 3.0 a je zpětně kompatibilní se starším rozhraním USB 2.0. Malý kus, který vystupuje, je z plastu a je na něm natištěno logo výrobce. Logo je částečně podsvícené červenou LED, která indikuje činnost disku. Krytka dodávané k disku je vyrobená z průhledného plastu, ale bohužel nedrží na svém místě příliš pevně a obávám se, že ji časem někde zapomenu nebo ztratím. Ostatně, stejná situace se týká i samotného flash disku, který lze také snadno přehlédnout.

Velmi zvědavý jsem byl na přenosové rychlosti. Výrobce udává maximální rychlost čtení až 130 MB/s, což je velmi zajímavé číslo. O rychlosti zápisu se na webových stránkách SanDisku nedozvíte nic, z čehož jsem měl trochu strach. Zkusil jsem proto testovaný kousek podrobit sérii benchmarků, které prověřily jeho možnosti. Veškeré testy jsem prováděl na své aktuální sestavě.

Snímek obrazovky (67) Snímek obrazovky (66) Snímek obrazovky (68)

Výsledky jsou dle mého názoru opravdu velmi dobré! Rychlost sekvenčního čtení dosahuje na výrobcem deklarovaných 130 MB/s zcela bez problémů. Velmi slušná je i rychlost sekvenčního zápisu, která se v CrystalDiskMarku pohybovala kolem 70 MB/s. Benchmarky jsou jedna věc, druhá věc je praxe. Vyzkoušel jsem tedy kopírování 1GB ISO obrazu z SSD na flash disk. Průměrná rychlost zápisu byla 76,4 MB/s, což je opravdu velmi slušný výsledek. Rychlosti čtení i zápisu malých souborů jsou rapidně nižší, což se dalo ovšem očekávat.

Snímek obrazovky (70)

Z výroby je na disku nahrána aplikace SanDisk SecureAccess. Ta slouží k ochraně citlivých dat před nepovolanými uživateli. Při prvním spuštění si musíte zvolit přístupové heslo, kterým budete data chránit. Poté již stačí jednoduše přesunout data do okna aplikace a ty se následně zkopírují na disku a zašifrují. Disk využívá pro šifrování metodu AES128. Zápis takto chráněných dat je ovšem znatelně pomalejší – stejný 1GB soubor jsem kopíroval průměrnou rychlostí 10,7 MB/s. Můžete si tedy vybrat, zda preferujete vyšší rychlost, nebo naopak bezpečnost uchovaných dat.

CZ43_32GB_agnle_right_open-retina

SanDisk Ultra Fit používám již více než měsíc a jsem z něho nadšený. Miniaturní rozměry mohou být pro někoho nevýhodou, mě ovšem vyhovují a můžu proto flash disk snadno nosit v peněžence. Přenosové rychlosti jsou parádní a předčily mé očekávání. Cena 32GB verze se v současnosti pohybuje kolem 300 Kč, což dělá z testovaného kusu jeden z nejlevnějších flash disků na trhu. Největší konkurencí budou asi Kingstony z řady DataTraveler, které stojí zhruba stejně. Dobrou alternativou by také mohl být SanDisk Android Ultra Dual. Tento disk je totiž vybaven jak klasickým konektorem USB, tak i micro USB variantou a můžete jej proto snadno připojit k mobilnímu telefonu, či tabletu. Celkově mohu model Ultra Fit jen a pouze doporučit. Jeho koupí rozhodně neuděláte chybu.

 

+ Malé rozměry

+ Velmi dobré přenosové rychlosti

+ Podpora šifrování

+ Nízká cena

– Chybí poutko v balení

– Krytka nedrží příliš silně