TP-Link HS110: Proměňte obyčejnou zásuvku na chytrou

Pro web PCNews.sk momentálně připravuji test powerbank. Pro tyto účely jsem zkoušel oslovovat jednotlivé společnosti s možnostmi zápůjčky a obrátil jsem se i na TP-Link. Tuto firmu na českém trhu zastupuje společnost Chillicom a po jednom emailu jsme byli domluveni na zápůjčce powerbanky PB50.

Zástupkyně Chillicomu mě ovšem kontaktovala ještě jednou a to s nabídkou spolupráce. Od TP-Linku mi tedy dorazil balík s několika produkty a dnes se podíváme na první z nich. Tím je nová Wi-Fi zásuvka s označením TP-Link HS110.

DSC_0732

Balení je opravdu minimalistické a obsahuje pouze zásuvku a sadu uživatelských příruček. Prvotní konfigurace probíhá jednoduše – potřebujete pouze smartphone s předinstalovanou aplikací TP-Link Kasa. Ta je dostupná pro telefony s operačním systémem Android a iOS. Poté je potřeba zapojit zařízení do klasické elektrické zásuvky a podržet horní menší tlačítko, čímž se aktivuje synchronizace.

Po spuštění aplikace budete krok po kroku provedeni nastavením a i když je prostředí kompletně v angličtině, myslím si, že s konfigurací nebudou mít problémy ani naprostí začátečníci. V aplikaci si zvolíte název zařízení, ikonu a na závěr také Wi-Fi síť do které bude zásuvka připojena. Tím je nastavení u konce.

Aplikace Kasa má jednoduchý design ale obsahuje všechny podstatné funkce. Na úvodní stránce si zvolíte zařízení, které chcete ovládat (do aplikace jich můžete přidat více). V mém případě jsem měl přidanou pouze jednu zásuvku. Vůbec nejzákladnějším prvkem je tlačítko, kterým se spouští a vypíná elektrický proud. Tato funkce je dostupná nejen v rámci lokální sítě, ale funguje i vzdáleně odkudkoliv, kde je k dispozici internet.

Screenshot_2016-07-28-15-44-09 Screenshot_2016-07-28-15-44-05

HS110 nepodporuje pouze dálkové ovládání, ale umí také měřit spotřebu připojeného zařízení. V aplikaci si můžete nechat zobrazit jak aktuální spotřebu, tak i počet spotřebovaných kilowatthodin.

Užitečnou funkcí je rovněž možnost plánování. Můžete si nastavit, kdy se má elektrický proud spustit a kdy zase vypnout, nechybí ani časovač. S plánováním si můžete opravdu vyhrát a konfigurovat vše v podstatě po jednotlivých minutách.

Pro ovládání ovšem nemusíte využít pouze mobilní telefonu. Pro zapnutí nebo vypnutí proudu můžete využít i tlačítko umístěné přímo na zásuvce, které je navíc doplněno i o indikační LED.

HS110_un_V1_1114_large_3.00_20151005113803

TP-Link HS110 se mi opravdu líbí. Tato zásuvka stojí přibližně 1100 korun, což je dle mého názoru přiměřená částka. Za své peníze dostanete produkt, se kterým svou obyčejnou domácnost proměníte lehce na chytrou. Dokážu si představit, že Wi-Fi zásuvku využijete třeba pro připojení filtrace u bazénu, provzdušnění u akvárií a dalších věcí. Další produkty od TP-Linku, které mi dorazily na vyzkoušení, si představíme v následujících dnech nebo týdnech.