Vlastní domácí server vs. NAS: Jak se rozhodnout?

Síťové úložiště se začíná v poslední době stávat standardem v mnoha domácnostech. NAS server může být umístěný kdekoliv v blízkosti elektrické zásuvky a síťového kabelu a může jej využívat celá rodina. Síťové úložiště pochopitelně nemohlo v naší domácnosti chybět a to poměrně brzy. Troufnu si dokonce tvrdit, že první NAS jsem měl v provozu, kdy ještě většina lidí řešila sdílení souborů v domácnosti prostřednictvím optických médií (CD a DVD).

Tím prvním „vyvoleným“ byl Airlive WMU-6500FS s nainstalovaným 320GB diskem od Samsungu. Na svou dobu se jednalo o poměrně slušný produkt – kromě klasického drátového připojení bylo možné přistupovat k datům i prostřednictvím sítě Wi-Fi. Po softwarové stránce to byla ve srovnání s dnešními modely bída, ale tehdy tak nějak stačil na vše, co jsem vyžadoval.

stažený soubor

Dá se tak říci, že jedinou vadou na kráse Airlive WMU-6500FS byly přenosové rychlosti. Pokud si dobře vzpomínám, většinu času se rychlost čtení i zápisu pohybovala kolem hodnoty 4 MB/s, což je opravdu žalostně málo. Nastal tak čas na výměnu, za něco lepšího.

Stavba domácího serveru

Na výběr byly dvě možnosti – koupit hotový produkt, nebo si postavit vlastní domácí server z klasických desktopových komponent. Hlavním kritériem pro výběr byla co nejnižší cena. Vzhledem k tomu, že jsem měl doma nevyužitou operační paměť a skříň, byla volba poměrně jednoduchá – postavím si vlastní server. Na Aukru jsem koupil použitou základní desku s procesorem Intel Atom 330 za 400 korun a napájecí zdroj Fortron za 350 korun a server byl kompletní. Jako operační systém posloužila serverová distribuce Ubuntu.

DSC_0024

S tímto serverem jsem byl vcelku spokojený. Jediné co mě trápilo, byla vyšší hlučnost a také přeci jen větší rozměry. Přenosové rychlosti jsou v pořádku a omezením jsou již samotné osazené disky, které již něco pamatují. Před nedávnem jsem měl možnost otestovat klasický NAS od společnosti Synology. Model DS216j je určený pro dva pevné disky, nabízí přívětivé uživatelské rozhraní, je malý a tichý. Po této zkušenosti mě začala lákat výměna stávajícího domácího serveru právě za klasický NAS.

7565502caddda3058606218892b3c9ac_XL

Důvodů pro výměnu je několik – menší rozměry, snazší konfigurace, hlučnost a především spotřeba. Ta se u zmiňovaného Synology DS216j pohybovala i v klidovém režimu s uspanými disky ustálila na hodnotě pouze 7 wattů. S běžícími disky byla tato hodnota vyšší, ale 15 wattů je v rámci celé domácnosti stále zanedbatelné číslo. Při maximální zátěži jsem se nedostal přes 20 wattů.

Pro porovnání jsem zkusil změřit spotřebu mého domácího serveru. V idle s běžícími disky – 35 wattů, v zátěži až 40 wattů. Server je nastavený tak, že běží pouze v určitý čas a v době, kdy nikdo není doma, je uspaný. Celkově to dělá 70 hodin provozu týdně. Jednoduchým výpočtem jsem tedy dospěl k tomu, že pokud vyměním server za klasický NAS, na elektřině se ušetří zhruba 300 korun ročně.

Je čas na změnu?

Původně jsem očekával větší úsporu, ale spotřeba je rozhodně velkou zbraní komerčních NASů. Přesto, že pro mě stále z ekonomického hlediska vychází lépe domácí server, plánuji do budoucna přejít na „hotové řešení“ od některého z výrobců. Modely od Synology mají opravdu jen minimum chyb, jen jejich cena je možná lehce vyšší (i když oprávněně). Z aktuální nabídky mě nejvíce láká Zyxel NAS326. Tento model je určený pro dva disky, což se hodí kvůli možnosti provozu v režimu RAID 1. Přenosové rychlosti dle několika recenzí dosahují velmi slušných hodnot a to vše při zachování nízké ceny pod 2500 korun.

ZyXEL-NAS326-3582

Asi vůbec největším lákadlem pro výměnu je ovšem uživatelská přívětivost prostředí. Teď když potřebuji nastavit něco nového, musím strávit spoustu času hledáním postupů jak daný úkon provést vzdáleně v systému Ubuntu Server. A to mě teda už vůbec neláká.

5 komentářů

 • Tom 17.2.2017 Odpovědět

  A co podpora disků 3TB a usb 3.0 plno komerčních NASů tohle nepodporuje nebo za neskutečný prachy. Není z tohoto důvodu lepší poskládat z bazarových komponent \“opravdový\“ NAS server než kupovat \“externí disk \“ s přippojením na internet ?

  • berazde 17.2.2017 Odpovědět

   Tak třeba Zyxel NAS326, který jsem si koupil, má jak USB 3.0, tak i podporu velkých HDD (2 × 6TB). Tohle už v poslední době rozhodně není problém.

 • danton3 9.3.2017 Odpovědět

  Taky mám Zyxely NAS326. Zalíbili se mi rychlostí. U .*mp3 souborů (malé) zápis cca 75 MB/s, u velkých (.*mkv) někdy překročí zápis \“povolených\“ 105 MB/s. Bezproblémové nastavení. Možno i 2.5\“ HDD bez nějakých redukcí k uchycení. Většinu jich mám osazenou 2x3TB, v jednom jsem se praštil přes kapsu a dal maximum podporovaného – 2x8TB. Bez problému. Malá spotřeba, tiché, hezké…

 • vaskos 29.4.2017 Odpovědět

  Mal som zyxel nas, no presiel som na ubuntu server. Prečo?

  + omnoho vyšší vykon, ZFS filesystem, možnosť pripojenia viac diskov, omnoho viac možností prispôsobenia a využitia inštalovaných služieb, upgrade HW podľa potreby.

  – zložitejšie nastavenie pre menej skúsených užívateľov, o cca 20W vyššia spotreba

 • martyn 22.9.2018 Odpovědět

  Napisem aj ja svoju skusenost mal som NAS Asustor 602T, vybral som ho hlavne kvoli podpore a slubovanemu pozarucnemu servisu. Pocas zaruky sa pokazil 1x bola menena zakladna doska, teda podla popisu, reklamacia trvala presne 30 dni, teraz cca 1 rok po zaruke sa mi stalo to ze som dal aktualizovat system na novsiu verziu. Po nastartovani NASu sa system spraval tak ze nenasiel disky, a celkovo sa v systeme nedalo na nic kliknut a ani nastavit. Takze evidentne softwarova chyba. Tak som poslal server do servisu s poziadavkou pozraucenej opravy resp. nahratie funkcneho systemu.
  Reklamacia trvala presne 30 dni, a vyjadrenie zamietnute z dovodu nefunkcnej zakladnej dosky, a nahradny diel sa uz nevyraba. Sproste somnou vydrbali aby som kupil novy NAS.
  Takze do hotoveho riesenia uz nepojdem a NAS si postavim sam a budem si ho sam aj servisovat. zbytocne vyhodenych 400 Eur.