Vybíráme herní počítač do 30 tisíc korun

Vánoce se nezadržitelně blíží a spousta hráčů jistě pokukuje po novém počítači. Jak by také ne, když byl podzim velmi plodný na nové, dlouho očekávané herní tituly. Po rozporuplné Mafii 3 dorazila akční střílečka Battlefield 1 a také druhý díl akční steampunkové hry Dishonored. V tomto článku si virtuálně poskládáme herní PC s cenou do 30 tisíc korun. U některých komponent přidám také typy na případné alternativy. Uvedené ceny komponent pochází z obchodu CZC.CZ a jsou platné ke dni vydání článku.

Procesor

V případě procesoru můžeme vybírat mezi dvěma výrobci – AMD a Intel. Prvně jmenovaná firma bohužel nemá v oboru dražších a výkonnějších čipů již nějakou dobu co nabídnout, takže budeme muset vybírat z portfolia značky Intel.

cpu

Model Intel Core i5 6600 nabízí 4 jádra se základním taktem 3,3 GHz a možností zvýšení až na 3,9 GHz. Existuje ještě verze s odemčeným násobičem umožňující přetaktování, která nese přídomek K a je o několik stokorun dražší. Ze své zkušenosti vím, že se spousta hráčů nechce zabývat laděním svého hardwaru a jednoduše požaduje vysoký výkon a dobrou spolehlivost. To vše nám Core i5 6600 nabízí. Alternativou by mohl být ještě model Core i5 6500, který je zhruba o 600 Kč levnější a nabízí podobné frekvence – 3,2 GHz v základu a 3,6 GHz v režimu Turbo.

S procesorem souvisí také volba chladiče. Ano, součástí balení je sice základní chladič (box), ale ten by mohl být v zátěži až příliš hlučný, což není žádoucí. Proto jsem zvolil osvědčený kousek – SilentiumPC Fera 3.

Základní deska a operační paměť

Procesor bychom měli vybraný a je potřeba zvolit odpovídající základní desku s paticí Intel LGA 1151. Vzhledem k tomu, že zvolený procesor nemá odemčený násobič a nejde tak jednoduše taktovat, nemusím výběr desek omezovat na modely vybavené nejvyšším čipsetem Intel Z170.

mb

ASUS B150 Pro Gaming s čipsetem Intel B150 tedy bude postačovat. Tato deska nabízí slušnou výbavu, která zahrnuje kvalitní napájecí kaskádu, dostatečnou konektorovou výbavu (včetně USB-C), lepší zvukovku a také celou řadu ochran. Pokud netoužíte po agresivní červeno-černé barevné kombinaci a dáváte raději přednost něčemu decentnějšímu, porozhlédněte se po Gigabyte H170-D3HP.

V dnešní době, kdy se pohybují ceny operačních pamětí relativně nízko a zároveň rostou nároky na jejich využití, nemá cenu uvažovat o kapacitě nižší než 16 GB. V mém případě jsem do sestavy zvolil kit pamětí DDR4 od Kingstonu s celkovou kapacitou právě 16 GB. Obě doporučené desky mají celkem čtyři sloty pro operační paměti, takže pokud by vám náhodou kapacita nestačila, můžete si v budoucnu přikoupit další.

Grafická karta

Grafická karta je asi vůbec nejdůležitější (a zároveň nejdražší) komponentou v herním PC. Já jsem do této sestavy zvolil kartu Nvidia GeForce GTX 1060 se 6 GB paměti. Na trhu je celá řada těchto karet od různých výrobců, mě asi nejvíce zaujal model Windforce OC 6G od Gigabytu. Ten totiž nabízí slušný chladič umožňující případné další přetaktování, ale zároveň si zachovává malé rozměry a příznivou cenu. Dá se říci, že chybu neuděláte ani koupí modelu od jiného výrobce, dejte si ale pozor, aby se karta vešla do vámi zvolené skříně a také si zjistěte její hlučnost.

gpu

Pokud jste příznivci grafických karet značky AMD, přichází v úvahu model RX 480. Cena 8GB verze je v podstatě totožná jako u GTX 1060 a velmi podobný je také výkon. Nvidia ovšem vítězí v lepší spotřebě. Ani s jednou kartou však neuděláte chybu.

Pevné disky, skříň a zdroj

Základní komponenty bychom měli vybrané a zbývá nám už jen posledních věcí, abychom měli sestavu kompletní. Dnešní moderní počítač se neobejde bez SSD, takže nesmí chybět ani v mém výběru. Zvolil jsem Crucial MX300 s kapacitou 275 GB. Tento disk bude sloužit pro instalaci operačního systému a pro několik nejpoužívanějších programů. Pro hry, filmy, hudba a další objemnější data bude sloužit klasický plotnový disk. Já jsem do svého výběru dal 1TB Seagate Barracuda. V dnešní době už by se také dalo uvažovat o pořízení SSD s větší kapacitou a jako datové úložiště zvolit NAS.

ssd

Volba počítačové skříně je individuální záležitost a každému se líbí zkrátka něco jiného. Při výběru si ovšem dávejte pozor na dobré vnitřní uspořádání, kvalitu konstrukce a také na možnosti chlazení. SilentiumPC Aquarius X70W všechny tyto vlastnosti splňuje při současném zachování nízké ceny.

psu

Poslední nezbytnou částí každého počítače je napájecí zdroj. Ten býval u dřívějších sestav velmi podceňovanou komponentou, ale tato situace se naštěstí v poslední době mění a lidé si již dávají při jeho výběru větší pozor. Corsair již několik let ukazuje, že umí vyrábět (nebo spíš si umí nechat vyrábět) dobré zdroje. Model RM550x bude pro zvolenou sestavu naprosto dostatečný. Kromě dostatečného výkonu nabídne také velmi dobrou účinnost, nízkou hlučnost a v neposlední řadě také 5 let záruku.

Odkaz na celou sestavu v košíku CZC.CZ

Závěr

Doufám, že tento článek někoho inspiruje a pomůže mu s výběrem nové herní sestavy. Do celkové ceny jsem nepočítal operační systém. Spousta hráčů jsou studenti a ti mají většinou na svých školách možnost získat operační systém Windows prostřednictvím služby Microsof Imagine zdarma a legálně. Pokud tuto možnost nemáte, je nutné k celkové částce připočíst ještě 2500 korun za Windows 10.

Poslední věcí, o které bych se rád zmínil je samotné sestavění počítače. V dnešní době není složení PC ze správných komponent žádná věda, přesto bych to začátečníkům příliš nedoporučoval. Celá řada obchodů však nabízí složení sestavy z vybraných komponent, takže si s tím nemusíte dělat starosti. V některých případech je tato montáž navíc zdarma.

Pokud budete chtít poradit s výběrem komponent, neváhejte se ozvat v komentářích. V případě zájmu bych také mohl sepsat podobné doporučení s výběrem herních periferií, se kterými mám v poslední době poměrně bohaté zkušenosti.