Xiaomi Mi Bluetooth Speaker: Za málo peněz hodně muziky

Léto se pomalu začíná chýlit ke konci, ale doufám, že nás ještě čeká několik příjemných dní strávených venku v přírodě, u bazénu, na koupališti apod. Jelikož velmi rád poslouchám hudbu, měl jsem už delší dobu v plánu pořídit si nějaký externí reproduktor k telefonu. Ano, můžu si samozřejmě pouštět hudbu přímo ze smartphonu, ale jeho zvukový přednes je velmi slabý a zkrátka to není úplně ono.

Nabídku bezdrátových reproduktorů k telefonům jsem nemusel dlouho probírat, byl jsem v podstatě rozhodnutý pro určitý model a tím je Xiaomi Mi Bluetooth Speaker. Tento externí reproduktor jsem si objednal za 20 dolarů z obchodu GearBest.com a po necelých dvou týdnech jsem jej měl doma.

Představení

DSC_0837

S výrobky od společnosti Xiaomi mám již nějaké zkušenosti, takže mě chudé balení nemohlo nijak překvapit. V prosté krabičce se ukrývá pouze samotný reproduktor a příručka, která je bohužel pouze v čínštině.

Základem samotného reproduktoru je hliníkový boční rámeček, který dodává patřičnou pevnost, robustnost a také působí elegantním dojmem. Přední stranu tvoří plastová mřížka, pod kterou jsou ukryty reproduktory. Zadní strana je vyrobena s matného bílého plastu, k dostání je ovšem také černě zbarvená varianta, která má lehce odlišnou strukturu přední mřížky.

DSC_0844

Uvnitř těla se ukrývají dva širokopásmové reproduktory s výkonem 2 × 2,5 W doplněné o jeden bassový. Akumulátor s kapacitou 1200 mAh by měl zajistit až 10hodinový provoz. V reálu počítejte spíše s 9 hodinami, ale i tak jde o slušné číslo.

Na spodní straně hliníkového rámečku jsou dvě gumové podložky, které zabraňují pohybu reproduktoru při jeho provozu. Na pravém boku je umístěno jediné tlačítko, které slouží pro zapnutí a vypnutí reproduktoru. Pod ním je osazena indikační LED a úplně vespod sídlí konektor microUSB, který slouží pro nabíjení. Výrobce se tedy rozhodl jít co nejjednodušší cestou, což rozhodně nemůžu nijak kritizovat. Jediné co bych ocenil, by byla kolébka pro ovládání hlasitosti. Tu totiž můžete ovládat jen prostřednictvím připojeného telefonu.

DSC_0843

Tlačítka pro ovládání hlasitosti obsahuje až novější verze tohoto reproduktoru. Ta navíc přidává ještě mikrofon, slot na kartu microSD a další drobná vylepšení. Cena tohoto modelu je ovšem dvojnásobná a je tak na vás, kterou verzi si zvolíte. Po zvukové stránce by měly být oba dva modely téměř totožné.

Spárování se smartphonem

Pro komunikaci s telefonem je zde přítomna technologie Bluetooth ve verzi 4.0. Pro spárování je potřeba spustit reproduktor podržením zapínacího tlačítka. Indikační LED bude blikat střídavě červeně a modře. Poté stačí na smartphonu provést spárování (není potřeba žádný PIN) a máme hotovo.

DSC_0840

Reproduktor si rozumí s protokoly A2DP a AVRCP. Já jsem pro vyzkoušení použil smartphone Doogee F5 vybavený operačním systémem Android 5.1 Lollipop. Spárování proběhlo bleskurychle a poté již stačilo spustit přehrávač hudby, vybrat požadovanou skladbu a reproduktor začal hrát.

Přepínání skladeb, či úprava hlasitosti probíhá prostřednictvím připojeného telefonu. Dosah jsem příliš nezkoušel, výrobce udává 10 metrů.

Zvukový přednes ohromí

Dostávám se k tomu nejdůležitějšímu a tím je pochopitelně zvukový přednes. Od zařízení s celkovými rozměry 154 × 62 × 25 mm a hmotností 224 gramů by asi nikdo nečekal příliš velké zázraky. Xiaomi se ovšem podařilo vytěžit opravdu maximum, co šlo.

Zvukový přednes je až neuvěřitelně kvalitní a hlasitý. Reproduktor postačí k ozvučení celé místnosti a dobrou zprávou je, že ani při maximální hlasitosti není zkreslení nijak výrazné. Výšky a středy jsou velmi dobré a Xiaomi se snaží také v případě basového přednesu. Jediné, co bych vytknul, jsou až příliš výrazné basy při vyšší hlasitosti.

DSC_0838

Kvalita a hlasitost zvuku mě osobně velmi příjemně překvapila. Také lidé v mém okolí byli zvukovým přednesem překvapeni a to o to více, když jsem jim pověděl cenu. Xiaomi Mi Bluetooth Speaker zkrátka nemá v dané cenové hladině žádnou konkurenci. Za zhruba 500 Kč získáte zařízení, které najde uplatnění při celé řadě situací a v případě ztráty či zničení vás to ani nebude tolik mrzet. Xiaomi neustále potvrzuje, že umí vyrobit kvalitní produkty za nízkou cenu a nechává tak konkurenci daleko za sebou.